Jdi na obsah Jdi na menu

Národopisné soubory roztančily scénu Národního domu

24. 3. 2013

Národopisné soubory roztančily scénu Národního domu

Národopisné soubory roztančily scénu Národního domu

Prostějov - Devítka dětských folklórních souborů z celého Olomouckého kraje zatančila na krajské postupové přehlídce dětských národopisných vystoupení a pásem Roztančená scéna. Porota nakonec na celostátní přehlídku dětských národopisných souborů v Jihlavě vybrala soubor Ječmínek z Chropyně.

Součástí většiny vystoupení byl tanec, zpěv, hudba a recitace. To vše tvořilo pásmo o tom, jak dříve děti žily a jak si hráli. V případě tohoto krajského klání se účinkující zaměřili na folklor Hané.

Přehlídku, která začala v sobotu v deset hodin, skončila po druhé hodině odpolední, provázela velká tréma dětí. Měly obavu, aby vystoupeníoztancena_scena nezkazily. „Děcka, nebojte, stejně jste nejlepší soubor,“ utěšovala je jejich vedoucí. Po přehlídce se dala do práce porota, na kterou čekalo nelehké hodnocení. Její předsedkyni, Evu Zehnalovou, jsme požádali o krátký rozhovor.

Jaká je úroveň vystoupení ve srovnání s minulými roky?

„Děti, které tančí a zpívají, jsou vždy vynikající. Je ale nutné hodnotit podle věku. Letos se zúčastnilo nejvíce předškoláčků a ty nemohly předvést takové výkony, jako starší děti.“

Jaký je o folklór zájem. Tendence je spíše vzrůstající nebo klesající?

„Letos jsme byli smutní z toho, že u některých souborů se měnily děti a vystupovaly nově, tedy nebyly ještě připravené. Navíc celé přehlídky se bohužel zúčastnilo méně souborů, než před dvěma lety.“

Vedoucí poražených souborů nesou neúspěch težce. Po dnešním vyhlášení výsledků jedna vedoucí prohlásila, že je „z toho na mrtvici“.

„Národopisný tanec je umění a každý má pochopitelně na dané vystoupení svůj názor. Nelze to hodnotit jako v atletice, kde se dá jednoznačně říct, kdo vyhrál. Tady je to o pocitu. Vystupující děti toho musejí hodně zvládnout, kroky, rytmus, zpěv, roztancena_scena_1mluvení, přednes a někdy je jeden faktor lepší než druhý. My porotci pak musíme zvážit, kde je více kladů a z toho rozhodování jsme pak taky na mrtvici (smích). Také neradi slyšíme, že se jedná o soutěž, do názvu jsme proto raději dali postupovou přehlídku. A jaký je hlavní cíl? Rozhodně to není o tom, že je někdo první, nebo druhý. Jde o to, aby děti měly nějaký cíl a možnost se ukázat. Zkrátka jde o setkávání.“

S jakými největšími problémy se potýkají folklórní soubory?

„Jak jsem již zmínila, v dětských souborech se děti vyměňují. Minimálně pak dva roky trvá, než se naučí chodit v kroužku, než získají rytmus, je toho hodně. Dítko za dva roky několikrát vystoupí a potom řekne, že ho bude víc bavit hokej. Nově vznikající soubory zase řeší to, že si musí nechat ušít kroje a musí sehnat sponzory a dotace, což také není jednoduché.“

Jaké jsou tedy výsledky?

Čestné uznání za práci s dětmi - Zrníčko, Holešov

Cena poroty - Klásek, Kralice na Hané

Cena poroty - Hanáček, Troubky

Vítěz krajského kola s postupem na celostátní přehlídku dětských národopisných souborů v Jihlavě - Ječmínek, Chropyně

Děkuji za rozhovor.


  • Jakub Čech
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář